ERASMUS + : „Bildungssysteme in Europa“ –„Obrazovni sistemi u Europi“

Od 2.10. do 8.10.2021. je eksperimentalna gimnazija sveučilišta Makedonija u Solunu, Grčka, u sklopu ERASMUS+ projekta „Obrazovni sistemi u Europi“ bila domaćin partnerima iz  Europaschule Gladenbach iz Njemačke ( ujedno i voditelj projekta), Ozel Antalya Bahcesehir Anadolu Lisesi, Antalija iz Turske, GTEMS Anton-Sattler-Gasse, Beč iz Austrije, Osnovnoj školi Vidovec iz Hrvatske i The American College of Sofia, Sofia iz Bugarske. Ugostili su sveukupno  12 učitelja. Zbog pandemije korona virusa program projekta ostvarili su učitelji iz navedenih zemalja.

Lea Lesar Dolenc, učiteljica njemačkog jezika

i koordinatorica Erasmus+ projekta za Hrvatsku

detalje pročitajte pod "opširnije", a fotografije pogledajte u fotogaleriji

U nedjelju, 3.10., učitelji su posjetili Vergina-u i Veroia-u. Oba grada su povijesno izuzetno važna zbog arheoloških nalazišta vezenih za Filipa II, oca Aleksandra Velikog. Naime, u Vergini su nalazišta Makedonskih kraljevskih grobnica u kojima je pokopan i sam Filip II. Nakon posjeta kraljevskih grobnica učitelji su razgledali grad Veroia-u.

U ponedjeljak , 4.10., razgledali smo školu, te je svaka škola pripremila i iznijela prezentacije na temu „Obrazovnih sistema u Europi“. Sve sudionike su pozdravili ravnateljica škole i dogradonačelnik Soluna.

U utorak, 5.10., su učitelji uz stručno vodstvo razgledali stari grad, Ano Poli, te doznali puno zanimljivih činjenica o postanku te bogatoj povijesti grada Soluna. Nakon starog grada slijedio je posjet najvećem sveučilištu u Grčkoj koje je dobilo ime po Aristotelu, poznatom grčkom filozofu i prirodoslovcu. Razgled Soluna bio je zaokružen posjetom Lefkos Pyrgos/ Bijelog tornja u kojem se nalazi muzej grada.

U srijedu, 6.10., učitelji su posjetili Athytos i Chalkidiki gdje smo razgledali Etnološki muzej te na taj način upoznali sa životom Grčkih obitelji u prošlosti. Nakon posjeta Etnološkom muzeju slijedio je posjet grčkom vinogorju gdje su učitelji kroz interesantna predavanja upoznali proces proizvodnje vina te razgledali muzej u sklopu vinarije.

U četvrtak, 7.10., učitelji su se sastali na Goethe institutu gdje je provedena evaluacija projekta te sudjelovali u Homeland projektu u okviru kojeg je svaka od država partnera donijela svoju zemlju uz pomoć koje su se izradile zid. Tim projektom zaokružio se posjet Grčkoj te ostvarili svi zadani ciljevi istog.

U petak, 8.10., uslijedio je rastanak od kolega partnera. Svi zajedno smo bogatiji novim znanjima, novim poznanstvima , novim uspomenama  te se unaprijed  veselimo odlasku  u Austriju u prosincu 2021.

Lea Lesar Dolenc, učiteljica njemačkog jezika i koordinatorica Erasmus+ projekta za Hrvatsku

fotografije na https://www.facebook.com/OsVidovec

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 12. 10. 2021.