Projekt Judita u Godini Marka Marulića i Godini čitanja

Čitajmo da ne ostanemo bez riječi

Dan hrvatske knjige obilježava se 22. travnja, odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. godine. Naime, toga je dana, Marko Marulić, Otac Hrvatske Književnosti, dovršio Juditu, prvi umjetnički ep u hrvatskoj književnosti napisan 1501. godine na hrvatskom jeziku, a objavljen u Veneciji 1521. godine. Ove se godine obilježava 500 godina tiskanja Marulićeve Judite, te je Hrvatski sabor jednoglasno donio odluku o proglašenju 2021. godine, Godinom Marka Marulića (obilježavat će se od 22. travnja 2021. do 22. travnja 2022. godine).

detalje pročitajte pod "opširnije", a fotografije podgledajte ovdje

Judita je bila europski bestseler svog vremena, prevedena je na mnoge svjetske jezike te je za Marulićeva života doživjela čak tri izdanja u 18 mjeseci. Ovo djelo svjedoči o značajnome mjestu hrvatske kulture u europskim okvirima.

Vlada Republike Hrvatske podržala je prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja.

Čitanje je veoma važno jer povećava toleranciju, samopouzdanje i emotivnu inteligenciju, a identifikacijski modeli koji se javljaju u književnosti nude mogućnosti za uspješnije razumijevanje međuljudske komunikacije te doprinose razvoju društva.

Učenici 8. a i 8. b razreda sudjelovali su u projektnoj nastavi na satu Hrvatskoga jezika. Projektne aktivnosti u okviru projekta Judita odvijale su se tijekom dva tjedna (od 13. do 27. travnja), a rezultati su prezentirani na dvosatu Hrvatskoga jezika.

Učenici su najprije proučavali pisce koji su u hrvatskoj književnosti ostavili neizbrisiv trag, upoznavali su se s književnim imenima i njihovim djelima, te tako njegovali književnu baštinu. Proučavali su stare pisce koji  su najbliži njihovom mjestu stanovanja (npr. Gjalski, Galović, Gaj, Kovačić, Štoos itd.).

Zatim su trebali na mrežnim stranicama istražiti tko je bila biblijska junakinja Judita i kako je spasila svoj narod, u koji grad smješta Marulić svoju Juditu, zbog čega Marulića nazivaju Ocem Hrvatske Književnosti te koji su razlozi što se 22. travnja obilježava Dan hrvatske knjige.

Sljedeća aktivnost bila je čitanje i interpretacija ulomka iz Judite Mire Gavrana.

Učenici su raspravljali o sličnostima i razlikama između Marulićeve i Gavranove Judite, govorili o Juditi kao ženi ispred svog vremena, ženi koja se bori za svoja prava i prava svoga naroda.

Učiteljica Hrvatskoga jezika Sanja Biškup zadala je učenicima kreativne zadatke vezane uz projekt Judita:

1.   usporediti Marulićevu i Gavranovu Juditu (sličnosti i razlike)
  2.   osmisliti naslovnicu Marulićeve ili Gavranove Judite u digitalnom alatu Canva
  3.   istražiti Marulićevo vrijeme te osmisliti plakat o Maruliću i Juditi u digitalnom alatu
  4.

Učenici su vrlo uspješno sudjelovali u raspravi te u izvršavanju kreativnih zadataka.

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 3. 5. 2021.