Dan planeta Zemlje

"Zagledaj se duboko, duboko u prirodu i tada ćeš sve bolje razumjeti ."

A. Einstein

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodi. Ideja obilježavanja Dana planeta Zemlje prvi je put predstavljena 1969. godine, a službeno se obilježava od 1992. kada je na Konferenciji Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen program za promicanje održivog razvoja. Obilježava u 190 zemalja svijeta, a u Hrvatskoj se obilježava od 1990. godine, uz značajan angažman udruga za zaštitu okoliša i prirode (ZZJZDNZ, 2021).

Iako se nastava odvijala na daljinu (online), svi učenici predmetne nastave uključili su se u dvotjedno istraživanje i projekte kojima će pomoći prirodi da povrati svoju snagu. Učenici petih razreda čistili su svoje obližnje livade i oranice od smeća, a prethodno  su izveli pokus „Razgradi se!“ u kojem su istražili koliko dana treba organskom otpadu (kore od voća, lišće) da se razgradi, a koliko plastici.

Marko Pavlović, mag. edu. biologije i kemije

detalje i fotografije pogledajte pod "opširnije"

Pomoću pokusa zaključili su koliko je važno  razvrstavljanja otpada, a ujedno i čuvanje prirodnih posebnosti svog kraja. Šestaši su istražili čistoću zraka te provjerili kiselost i lužnatost otopina koje se koriste u kućanstvu pomoću soka crvenog kupusa. Na temelju izvedenih pokusa i promjena  zaključili su kolika je njihova štetnosti za kopnene vode. Sedamaši su posadili biljke graha koje će se još tretirati teškim metalima i otopinom koja će predstavljati kisele kiše. Njihov projekt još traje jer biljka graha mora doseći određenu veličinu u rastu. Osmaši prikupljaju podatke i fotografije svih biljnih i životinjskih vrsta na području općine Vidovec pomoću aplikacije iNaturalist. Prikupljene podatke iskoristit će u izradi karte rasprostranjenosti biljnih i životinjskih vrsta na područjuu općine. Svi učenici od petog do osmog razreda uključili su se u projekt izrade hotela za kukce i kućica za ptice. Svojim predanim radom pomogli su u razvoju životinjskog svijeta i na taj način obogatili bioraznolikost na području općine Vidovec.

Ovim putem i Vas pozivamo da se uključite u akciju kojom ćete pomoći u očuvanju okoliša, jer mali koraci su bitni!

Izvor:

Zavod za javno zdravstvo Dubravačko-neretvanske županije (2021), poveznica: https://www.zzjzdnz.hr/zdravlje/okolis-i-zdravlje/838, pristupljeno: 27. travnja 2021.

Peti razredi:

Pokus Razgradi se! Fotografije: Lea Zavrtnik

Šesti razredi:

Pokus Boje duge. Fotografije: Ella Lešnjak i Dorian Šambar

Projekti: Hoteli za kukce i kućice za ptice

Fotografije: Gabrijel Žitnjak, Ivan Botić i Lana Jambres

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 27. 4. 2021.