Obilježena 120. obljetnica otvaranja Opće pučke učione u Vidovcu

Izložba fotografija o povijesti školstva u Vidovcu

Na zgradi današnje ambulante otkrivena je spomen-ploča povodom obilježavanja 120. obljetnice otvaranja Opće pučke učione u Vidovcu, koja je počela raditi davne 1899. godine. Tijekom godina, lokacija škole se mijenjala te je bivša zgrada dobila sasvim novu namjenu.

U holu naše škole otvorena je izložba fotografija na temu osnovnoškolstva u Vidovcu, a autori su gospođa Mira Smerke te njezin suprug, gospodin Zlatko Smerke.

Supružnici Smerke dugi se niz godina bave kulturnom baštinom, a velik je njihov doprinos na području vidovečke arhitekture, o čemu su imali i više izložaba.

detalje i fotografije pogledajte pod "opširnije"

Na otvorenju izložbe govorili su ravnatelj naše škole, gospodin Predrag Mašić, načelnik Općine Vidovec, gospodin Bruno Hranić te sama autorica izložbe, gospođa Mira Smerke.

Ravnatelj naše škole te načelnik Općine naglasili su da školstvo u Vidovcu seže i dulje od 120 godina. Naime, zgrada današnje ambulante bila je prva javna zgrada u kojoj je počelo osnovnoškolsko obrazovanje, no prije toga postojale su privatne učionice u obiteljskoj kući u Šijancu koje su koristili učitelji za poučavanje. Ove su obrazovne ustanove iznjedrile ljude zapaženih poslovnih i znanstvenih karijera u vidovečkom kraju, o čemu govori i monografija Općine.

U programu su sudjelovali učenici naše škole pod vodstvom učiteljice Sanje Biškup. Učenica Anamarija Zavrtnik krasnoslovila je svoje nagrađene pjesme Dedikova hiža i Penzija, a program je vodila učenica Lorena Sopić.

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 13. 2. 2020.