Županijsko natjecanje u čitanju naglas

Dorotea i Lorena među najboljima u Županiji

U dvorcu Batthyany u Ludbregu održano je Županijsko natjecanje u čitanju naglas. U programu Čitajmo grofovski prvi je put uvršteno i ovo natjecanje za djecu mlađe i starije kategorije osnovnih škola, a s ciljem poticanja i popularizacije knjige, čitanja i čitanja naglas, razvijanja ljubavi prema knjizi i čitanju kao kvalitetnom načinu provođenja slobodnog vremena, razvijanja motivacijskih sposobnosti, poticanja usmenog izražavanja, unaprjeđenja čitalačkih sposobnosti učenika, naglašavanja čitanja kao temelja cjeloživotnog obrazovanja.
Prema propozicijama svaki je natjecatelj trebao najprije u dvije minute iznijeti razloge odabira knjige, a zatim 3 minute čitati ulomak iz knjige prema vlastitom odabiru. Ocjenjivala se kreativnost uvodnog dijela, primjerenost teksta uzrastu, razgovijetnost, izražajnost, jasnoća i sveukupni dojam.

Iz naše su škole u Županijskom čitanju naglas sudjelovale učenice Dorotea Kliček iz 5. a te Lorena Sopić iz 7. a razreda. Obje su se plasirale na odlično 2. mjesto. Mentorica učenica je profesorica Sanja Biškup, učiteljica hrvatskoga jezika.

detalje pročitajte pod "opširnije", a fotografije pogledajte u fotogaleriji

Dorotea je odabrala knjigu Zla zubarica Davida Walliamsa , a Lorena Smogovce Hrvoja Hitreca. Obje su bile vrlo kreativne i domišljate u iznošenju razloga odabira knjige, te su vrlo izražajno, jasno, razgovijetno i naglasno točno pročitale odabrane ulomke.

U programu je uz učenice Leonardu Marjanović, Zaru Bilić i Zaru Lu Sakač, sudjelovala i učenica 7. b razreda naše škole, Anamarija Zavrtnik, monologom Penzija.

Članovi prosudbenog povjerenstva u sastavu: Nataša Sedlar, prof.,  Marina Kovaček, prof. te Barbara Othman, operna pjevačica, donijeli su odluku o najboljima u Županiji.

U mlađoj kategoriji (3., 4. i 5. razred) najbolji čitatelji naglas su:

1. Ema Kefelja, učenica 4. razreda OŠ "V. Nazor" Sveti Ilija (87 bodova od mogućih 90); mentorica: učiteljica Tatjana Slunjski;
  2. Dorotea Kliček, učenica 5. razreda OŠ Vidovec (85 bodova od 90); mentorica: učiteljica Sanja Biškup;
  3. Marta Klaneček, učenica 5. razred OŠ Petrijanec (82 boda od 90); mentorica: učiteljica  Željka Rabuzin;

U starijoj kategoriji (6., 7. i 8. razred) najbolji čitatelji naglas su:

1. Laura Bačani, učenica 7. razreda OŠ Sveti Đurđ  (90 od 90 bodova); mentorica: učiteljica Elena Kovačić;
  2. Lorena Sopić, učenica 7. razreda OŠ Vidovec (89 od 90 bodova); mentorica: učiteljica Sanja Biškup;

3. Josipa Petek, učenica 7. razreda OŠ Martijanec (81 bod

od 90); mentorica: učiteljica Spomenka Struški;

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 17. 11. 2019.