Obilježen Svjetski dan pjesništva i osoba s Downovim sindromom

Kimiju na dar

Učenici i učitelji naše škole obilježili su Svjetski dan osoba s Downovim sindromom nošenjem različitih čarapa. Naime, simbol Dana sindroma Down su šarene čarape koje simboliziraju posebnost tih osoba te ljepotu različitosti, a Ujedinjeni su narodi 2011. godine prihvatili predloženu rezoluciju i donijeli odluku kojom se 21. ožujka obilježava Međunarodni dan osoba s Downovim sindromom.

Svjetski dan sindroma Down (WDSD) prvi je put obilježen u Singapuru 2006. godine, a nošenjem šarenih čarapa iskazuje se podrška osobama s Downovim sindromom kako bi se što bolje integrirale u naše društvo. Nažalost, normalan život u obiteljima, vrtićima, školama, ali i na radnom mjestu danas je omogućen još uvijek vrlo malom broju osoba s navedenim sindromom.

Učenici 6. b razreda također su se uključili u obilježavanje Svjetskog dana osoba s Downovim sindromom. S obzirom da njihov razredni prijatelj Kimi Đuras ima Downov sindrom, cijeli su Sat razrednika posvetili upravo njemu. Svatko je trebao donijeti i predstaviti svoju najdražu igračku te osmisliti novu igru sa starom igračkom. Birala se najigračka, a pobijedio je Kimijev hrčak koji ponavlja sve što njegov vlasnik govori. Na taj su način, u opuštenoj atmosferi, učenici jačali zajedništvo, prijateljstvo i ljepotu različitosti. Osim toga, u dogovoru s Kimijevom razrednicom Sanjom Biškup i asistentom Juricom Žibekom, učenici su obilježili i Svjetski dan pjesništva čitajući Kimiju pjesme prema osobnom odabiru.

fotografije pod "opširnije"

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 4. 4. 2019.