ERASMUS+: Vielfalt und Integration - Raznolikost i integracija

Austrija

Osnovna škola Vidovec je od 1.9.2017. uključena u ERASMUS+ projekt „Raznolikost i integracija“ zajedno sa partnerima iz Njemačke, Portugala, Poljske, Austrije i Turske. Cilj projekta je upoznavanje i međusobna tolerancija raznolikosti s naglaskom na integraciju naglašenu migracijama koje su vrlo intenzivne posljednjih godina.

Nakon što smo početkom listopada bili domaćini 4. međunarodnog susreta od 16.2.-22.2.2019. naš domaćin je bila Austrija. Četvoro učenika naše škole, Estera Košić, Lea Težak, Barbara Bosilj i David Plantić, u pratnji ravnatelja Predraga Mašića i učiteljice njemačkog jezika Lee Lesar-Dolenc bili su gosti GTEMS Anton Sattler Gasse škole iz Beča.

Lea Lesar Dolenc, učiteljica njemačkog jezika

detalje pročitajte pod "opširnije", a fotografije su u fotogaleriji

GTEMS Anton Sattler Gasse škola je cjelodnevna škola koja je za nas organizirala bogat program.  U okviru programa učitelji su prvi dan boravka posjetili Salzburg dok su učenici, koji su bili smješeni u obiteljima, zajedno sa svojim domaćinima otkrivali ljepote glavnoga grada Austrije.

Drugi dan se detaljno upoznala škola domaćin te su učenici prezentirali snimljene filmove i PPT prezentacije vezane uz temu „Raznolikost i integracija“. U poslijepodnevnim satima  su svi uživali na klizanju ispred Bečke vijećnice ( „Wiener Eistraum“).

Treći dan se kroz igru Rätselrallye uz pomoć aplikacije Actionbound upoznavao najuži centar grada , a poslijepodne je na rasporedu bio svjetski poznat muzej „Madam Tussauds“ koji se nalazi u zabavnom parku „Prater“. Upoznali smo veliki broj svjetskih zvijezda koje su se vrlo rado s nama fotografiraleJ

Četvrti dan bio je na rasporedu Muzej iluzija te Sisi muzej u Hofburg-u posvećen najpoznatijoj habsburškoj carici Elizabeti, od milja zvanoj Sisi. U muzeju izuzetno bogate postave  može se prošetati prostorijama u kojima je živjela kraljevska obitelj, vidjeti odjeća koju je nosila carica, posuđe i porculan koji se koristio , a koristi se još i danas, u posebnim prilikama, ali i u svakodnevici.

Peti dan bio je rezerviran za različite sportske natjecateljske aktivnosti, radionice vezane uz ples, kuhanje, jezike i kreativnost. Učenici su pripremali oproštajnu proslavu s svečanom podjelom diploma, večerom i plesom.

Šesti dan nakon oproštaja od domaćina planiran je povratak kućama. Svi zajedno bogatiji smo za mnoštvo novih iskustava te se veselimo ponovnom susretu u Turskoj, u svibnju.

Lea Lesar Dolenc, učiteljica njemačkog jezika

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 28. 2. 2019.