Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

Povodom nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja, posljednje srijede mjeseca veljače i naši su učenici i učenice, učitelji i učiteljice te svi djelatnici Osnovne škole Vidovec, oblačenjem ružičastih majica podržali ovu hvale vrijednu inicijativu koja traje već 12 godina.

Doris Horvat, soc. pedagoginja

detalje i fotografije pogledajte pod "opširnije"

Kada i kako je sve počelo?

2007. godine, jedan je učenik u Kanadi došao u školu odjeven u ružičastu majicu što je drugima bio povod za verbalno, psihičko, ali i fizičko zlostavljanje. No dvojici starijih učenika to je bio povod da ga odluče zaštititi. Poslije nastave pokupovali su sve ružičaste majice u okolici te se sutradan u školi pojavilo pedesetak učenika u ružičastim majicama. Otada se u mnogim zemljama posljednja srijeda u veljači obilježava kao „Dan ružičastih majica“.

Borba protiv nasilja

Iako je jedan dan u godini kada se svi zajedno na nacionalnoj, odnosno svjetskoj razini borimo protiv problema vršnjačkog nasilja, u školama je to problem s kojim se suočavamo svakodnevno. Vršnjačkim nasiljem se još uvijek prvenstveno smatra fizičko nasilje, iako svjedočimo sve većem porastu nasilja putem Interneta te socijalnog nasilja. Čime je to izazvano i uvjetovano? Time da su nam učenici sve ranije korisnici različitih društvenih mreža pri čemu koriste sva prava tih platformi, no rijetko su svjesni svih opasnosti i pravila ponašanja na internetskim servisima. Socijalno nasilje podrazumijeva isključivanje iz razredne/socijalne sredine ili pojedinih aktivnosti te se protivno istraživanjima, sve češće pojavljuje već u nižim razredima osnovne škole. Stoga treninzima socijalnih vještina, socio-emocionalnim učenjem, programom razvoja pozitivne slike o sebi, ali i edukacijom o odgovornom ponašanju na Internetu te medijskim radionicama, nastojimo ojačati naše učenike te ih potaknuti na kritičko razmišljanje i djelovanje.

Nama kao odgojno-obrazovnim radnicima, svaki je dan „Dan ružičastih majica“.  :)

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 28. 2. 2019.