Draga domača rieč - Ivanec 2016.

Treća nagrada pjesmi „Osmeh“ Manuele Mašić

O važnosti materinske riječi govori i ovogodišnja 36. obljetnica književnog natječaja Draga domača rieč u gradu podno Ivančice. Na Natječaj su se odazvala 143 autora iz Ivanca i šire okolice, ali i iz cijele sjeverne Hrvatske. Od 230 pristiglih pjesničkih ostvaraja, ocjenjivačko povjerenstvo u sastavu: prof. Ružica Žunar, dr. znanosti Mirjana Posavec i glavna urednica Zbornika Vesna Matišić, odabralo je za objavljivanje u Zborniku 83 najbolja rada.

Svojim kajkavskim ostvarajima na Natječaju je  sudjelovalo i dvoje učenika naše škole, i to: Manuela Mašić  iz 8. b razreda (pjesma „Osmeh“) te Luka Pozder iz 6. c (pjesma „Ka se rieči moreju“). Obje pjesme objavljene su u Zborniku, a učenica Manuela Mašić nagrađena je 3. nagradom stručnog ocjenjivačkog povjerenstva za svoju pjesmu „Osmeh“.  Zbornike „Drage domače rieči“ izdaje Gradska knjižnica i čitaonica „Gustav Krklec“ iz Ivanca kontinuirano punih 36 godina uz Mjesec hrvatske knjige, te tako njeguje i čuva kajkavski jezik.

Središnja priredba ovog najvećeg književnog događaja u ivanečkom kraju održana je u petak, 18. studenoga, u amfiteatru Srednje škole Ivanec. Autori su sami čitali svoje radove, a u programu su dramskim ostvarajima na kajkavštini sudjelovali učenici dramske skupine naše škole, i to: Lovro Hleb (monolog „Zakaj mene si udgajaju“) te Melani Košić, Petar Zavrtnik, Emanuel Bistrović, Tena Hudak, Nives Sobočanec, Domagoj Leljak, Tea Ljubek, Nikolina Smiljan i Lovro Hleb (dramsko-scenska igra „Naša bajka o ribaru i ribici“). Njihova je voditeljica Sanja Biškup, učiteljica hrvatskoga jezika. Fotografije pogledajte u fotogaleriji.

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 22. 11. 2016.