30. dani Ante Kovačića

Susret Ivice Kičmanovića

U spomen na pisca koji je napisao najljepše stranice o djetinjstvu i školovanju

Dani Ante Kovačića (Susret Ivice Kičmanovića) održan je u Zagrebu 5. lipnja ove godine. Iz naše su škole na Susretu sudjelovali: nagrađena učenica Marta Pozder (mentorica je učiteljica  Sanja Biškup) te pohvaljeni učenici: Samanta Zagorec (mentorica je učiteljica Kristinka Štefan) te Manuela Mašić, Tena Zavrtnik, David Košić te Doris Mašić (mentorica je učiteljica Sanja Biškup).

Odabrane učeničke radove čitali su glumci Doris Pinčić, Urša Raukar i Zvonko Novosel; pjesnik  Pajo Kanižaj nasmijao je učenike svojim pjesmama, a poseban gost ovogodišnjih Susreta bio je Arsen Dedić, pjesnik, skladatelj i autor glazbe za mnoge filmove i tv-serije, među kojima i za čuvenu tv- seriju «U registraturi» (1974.), nastalu prema Kovačićevu romanu.

Detalje pročitajte pod "opširnije", a fotografije pogledajte u fotogaleriji.

„U spomen na pisca koji je napisao najljepše stranice o djetinjstvu i školovanju na hrvatskom jeziku, želim vam svima srdačnu dobrodošlicu na 30. danima Ante Kovačića i 28. natječaju Ivica Kičmanović...” Tim je riječima Stjepan Laljak u ime organizatora, Ogranka Matice hrvatske Zaprešić, pozdravio oko 250 literata, malih novinara i njihovih mentora iz osnovnih škola širom Republike Hrvatske, BiH i Vojvodine, među kojima su bili i učenici naše škole: nagrađena Marta Pozder iz 7. b razreda pod mentorstvom učiteljice Sanje Biškup, te pohvaljeni: Samanta Zagorec iz 8. b razreda pod mentorstvom učiteljice Kristinke Štefan te Manuela Mašić iz 5. b razreda, Tena Zavrtnik, David Košić i Doris Mašić iz 7. a razreda pod mentorstvom učiteljice Sanje Biškup. Burnim su pljeskom pozdravljeni sudionici iz Gunje – nagrađeni učenici i mentori te članovi Studija za kreativne ideje – koji su, usprkos strašnoj poplavi koja je zadesila Slavoniju, uspjeli doći i snimiti cijelu svečanost. Učenici su najprije posjetili Hrvatski sabor, a nakon toga otišli u kazalište Komedija gdje se odvijao cjelokupni program. Svečanost je započela pjesmom „Dobro mi došel, prijatel» u izvedbi Stanka Radikovića, a zatim je uslijedio recital „Pjevam pjesniku“. Pjesnik Pajo Kanižaj recitirao je pjesme „Žufka, slatka Podravina“, koju je uglazbio Arsen Dedić, a učenici su imali prilike čuti i brojne njegove epigrame, aforizme, haiku i kaiku pjesme; glumica Urša Raukar govorila je pjesmu u prozi Tina Ujevića „Sat kasnih spoznaja“, a glumac Zvnoko Novosel izveo je „Povratak" Dobriše Cesarića. „Tango ljubomore“ izveli su Vladimir Bodegrajac na klaviru te Antun Sašić na violini. Svi sudionici Susreta pjevali su pjesmu „Ne dirajte mi ravnicu“ zajedno s Antunom Stašićem, a nakon toga uslijedilo je svečano otvorenje Susreta uz hrvatsku himnu te himnu Susreta Ivice Kičmanovića „Gospa Marija“ (stihovi Antuna Gustava Matoša, izvedba Stanka Radikovića). Bogat program nastavio se čitanjem učeničkih radova. Njih su nadahnuto čitali glumci Zvonko Novosel, Urša Raukar i Doris Pinčić, a malim Kičmanovićima dodijeljene su nagrade i pohvale. U trećem dijelu programa nastupio je veliki pjesnik i kantautor Arsen Dedić. Redale su se autorske pjesme za djecu i odrasle, prožete duhovitošću, ali i skrivenom slatkom gorčinom crnog humora. Program u kazalištu završio je videozapisima Susreta iz 2004. i 2013. godine, a na kraju se nazočnima obratio i književnik Miroslav Mićanović. Cijeli je Susret završio razgledanjem zagrebačke katedrale i polaganjem cvijeća na grobove hrvatskih velikana na Mirogoju. Učenici naše škole posjetili su HAZU i razgledali originalnu Bašćansku ploču.

Doris Mašić, 7.a

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 12. 7. 2014.