Vrtim zdravi film

U utorak, 4. veljače 2014. godine u holu naše škole održali smo zaključni dio projekta Vrtim zdravi Film – kroz natjecanje u kvizu znanja.

Detalje pročitajte pod "opširnije", a brošuru o zdravoj prehrani pregledajte klikom na donju sličicu.

U provedbi projekta, kao i u pripremi ovog teksta sudjelovale su Verica Ozmec, prof. tzk i Ana Haramina, psihologinja.

Edukativni dio projekta bio je proveden kako je i predviđeno – predavanjima učenicima sedmih razreda naše škole u sklopu satova razredne zajednice, u suradnji s razrednicima, te u sklopu satova tjelesne i zdravstvene kulture. U tom su dijelu učenici imali priliku naučiti osnovne smjernice za pravilnu prehranu, spoznati važnost tjelesne aktivnosti i sve to kroz stjecanje znanja i informacija o temeljima i razlozima na kojima te važnosti počivaju.

Željene smo ishode programa, potkrijepili i dodatnim aktivnostima. Naime, u susretu sa našim poznatim sportašima olimpijcem Filipom Udeom (u sklopu obilježavanja Hrvatskog Olimpijskog dana), te skijašicom Nikom Fleiss (u sklopu objedinjavanja školskih sportskih projekata) nismo propustili, pitanjima i prigodnim nagradama, isticati važnost pravilnih prehrambenih navika te tjelesne aktivnosti. Ovi su nas uvaženi gosti svojim primjerom i znanjem poticali na pozitivne promjene vlastitih navika. U oba smo susreta uključili dio programa o zdravoj prehrani i važnosti bavljenja tjelesnom aktivnošću.

Sam način realizacije projekta Vrtim Zdravi Film, uzeli smo kroz stjecanje znanja te smo željeli natjecateljski duh povezati i sa stečenim znanjem. Zato je fokus, a i konačni rezultat našega rada, prikazan u formi kviza. Na kraju svakog predavanja, učenici sedmih razreda, koji su bili podijeljeni u 3 grupe, natjecali su se međusobno u znanju kroz kviz pitanja. Na kraju edukativnog dijela programa, u svakom je razredu odabrana grupa koja se skupivši najviše bodova, plasirala u finalno natjecanje.

Finalno natjecanje u znanju ostvareno je kroz kviz koji se održao u holu naše škole. Učenici su se natjecali u znanju stečenom iz 4. modula predviđenih ovim programom. Natjecanje su pratili svi učenici viših razreda naše škole, navijajući za svoje ekipe. Sve su se tri grupe pokazale vrlo dobro spremljenima, pokazale su interes, znanje i natjecateljski duh. Već sama činjenica da su ispravno odgovorili na većinu pitanja govori u prilog stečenom znanju. Na ovaj su ga način imali priliku podijeliti i sa drugima te djelovati u smislu odgoja i obrazovanja (znanjem i primjerom) u široj školskoj zajednici.

Osim toga, učenici sedmih razreda sa voditeljicom programa sudjelovali su u izradi edukativne brošure. Ona u obliku kviz pitanja, sa pridruženim odgovorima te dodatnim zanimljivim i korisnim podacima (o filmskoj umjetnosti te o razvoju samopoštovanja) čini dostupnima važne činjenice o pravilnoj prehrani, važnosti bavljenja sportom te poticaje na pozitivne promjene navika. Ideja brošure je prije svega edukativna – da kroz zanimljiv pregled, učenici i svi zainteresirani istraže koliko znaju o pravilnoj prehrani, svojem tijelu, prehrambenim navikama, važnosti bavljenja sportom i sl. Na istom mjestu, svoja znanja možete i dopuniti ili dobiti ideju kako se dodatno educirati. Našu brošuru pogledajte na ovim stranicama te se zabavite i ponešto naučite!

Možemo reći kako smo zadovolji odjecima provedbe programa, napose jer smo imali i imamo mogućnost i priliku to podijeliti sa cijelom školskom zajednicom i stoga potaknuti ili podržati sve da Vrte Zdravi Film svojih navika!

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 5. 2. 2014.