Terenska nastava učenika predmetne nastave

14. studenog 2013. godine, učenici od 5. do 8. razreda bili su na terenskoj nastavi u Zagrebu. Prošetali su sajmom knjiga Interliber, posjeliti izložbu Anne Frank - povijest za sadašnjost u Muzeju suvremene umjetnosti te prisustvovali glazbeno-scenskom doživljaju, mjuziklu Jalta, Jalta u kazalištu Komedija.

Učiteljica glazbene kulture, Rajka Kovačić, priredila je osvrt na mjuzikl Jalta, Jalta. Pročitajte ga pod "opširnije".

Jalta, Jalta je poznati hrvatski mjuzikl iz 1971. godine. Libreto za mjuzikl je napisao Milan Grgić, a redatelj je Vlado Štefančić. Autor glazbe je poznati hrvatski skladatelj Alfi Kabiljo. Od premijere do danas Jalta je srušila brojne rekorde i uspela se na sam vrh najigranijih predstava kazališta Komedija. Jalta je postala tako uspješna zbog više bitnih stvari. Zapravo, Jalta je glazbom, pjesmom i plesom ispričana suvremena bajka, začinjena komičnim situacijama i prizorima. U njoj ima iskonske topline koja, uz manje ili više neobavezni smijeh, uspijeva zagrijati srca. Majstorstvu pridodnosi i odlična glumačko-pjevna postava s nezaobilaznom Sandrom Bagarić, Borisom Pavlenićem, koji je jedini od 1971. u ulozi ruskog  generala, zborom, orkestrom i baletom kazališta Komedija. Libreto se zasniva na priči u kojoj tri sobara i njihova tri šefa – generala dolaze na Jaltu, kao simboli triju vodećih nacija, s misijom podjele zemlje. Istovremeno tri sobara imaju „veliku ideju“ – i u tome se krije najveća tajna – oni pronalaze zelenu livadu, na dalekoj i hladnoj Antarktici, gdje svi zajedno s domarkom Ninom Filipovnom odluče otići i živjeti u ljubavi, sreći i slobodi. Stvarnost je nemilosrdna, ta mala zelena livada, puna cvijeća, ne da se podijeliti jer pripada svima. Ta je livada „ljudski san“.

Vesela komedijska igra na sceni, vječna priča o ljudskim naravima, virtuozni libreto, a uz to i sjajna glazba nikoga i nikad nisu ostavljali razvnodušnim. Songovi koji se nižu, hit za hitom, ostat će „zapisani“ u pamćenju mnogih generacija, dok je završna pjesma „Neka cijeli ovaj svijet“ bezvremenska i čarobna poruka za bolji svijet.

Rajka Kovačić

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 19. 11. 2013.