Bili smo u kinu

U ponedjeljak, 11. studenog, učenici razredne nastave i njihove učiteljice prisustvovali su projekciji filma "Čudnovate zgode šegrta Hlapića".

Učiteljica Draženka Kožar pripremila je osvrt na film.

Malen kao lakat, veseo kao ptica, hrabar kao Kraljević Marko, mudar kao knjiga, a dobar kao sunce… Radi se naravno o šegrtu Hlapiću koji je zajedno sa svojim čizmicama konačno dospio na filmsko platno.

Prošlo je čak 100 godina otkad je Ivana Brlić Mažuranić napisala „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“, a roman je još uvijek nezaobilazna lektira svkog pravog đaka. No, kako ne bismo dijelili zgode i nezgode s Hlapićem samo preko izlizanih stranica knjiga, odlučili smo na jedan dan zamijeniti školske klupe puno udobnijim sjedalima u kinu.

Učenici nižih razreda OŠ Vidovec i PŠ Nedeljanec konačno su imali priliku vidjeti Hlapića, Gitu, majstora Mrkonju i ostale junake te tako upotpuniti sve one zamisli koje su imali čitajući knjigu.

I što je najbitnije, Hlapić ovoga puta nije – miš!

Film prati radnju romana, no ima i nekih izmjena za koje se nadamo da naše učenike neće zbunjivati pri prepričavanju i pisanju lektire. Tako Hlapić i nije baš malen kao lakat, ni veseo kao ptica (ne fućka i ne pjeva cijeli dan kod posla), a crni čovjek čak vozi motocikl… No, bitno je da nas priča i dalje podjseća na važnost prijateljstva koje nam pomaže da prevladamo prepreke na našem životnom putu te na poštenje koje se na kraju isplati i vodi nas do plemenitog cilja.

I  za kraj poruka našoj djeci (citat iz romana):

„No zato ipak neka nitko ne pobjegne od svoje kuće. Nikomu nije tako zlo kako je bilo Hlapiću kod majstora Mrkonje, a bogzna bi li svaki bio takve sreće na svom putu kao Hlapić.“

Draženka Kožar

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 12. 11. 2013.