Festival Ivan Kukuljević Sakcinski

Kaj je naša duša i naša popiefka

Smotra dječjega kajkavskog pjesništva Kaj je naša duša i naša popiefka, održana je u Varaždinskim Toplicama u sklopu Festivala Ivan Kukuljević Sakcinski. Festival i Smotru organizirali su Europski talent Hrvatska – Centri izvrsnosti Varaždinske županije i Centar izvrsnosti za hrvatski jezik za osnovne škole.

Festival se održava u čast znamenitom povjesničaru, književniku i političaru koji je prije točno 180 godina u Hrvatskome saboru održao svoj znameniti prvi govor na hrvatskome jeziku.

Iz naše su škole svojim pjesničkim ostvarenjima sudjelovali učenici Nina Težak iz 8. a i Vanja Buhin iz 8. c razreda. Pjesme naših učenika  (Kruhek v 5 i Pred cirkvom) tiskane su u zborniku radova, a Nina je svoju pjesmu i javno izvodila u Varaždinskim Toplicama. Mentorica učenika je prof. Sanja Biškup, učiteljica hrvatskoga jezika.

detalje pročitajte pod "opširnije", a fotografije potražite ovdje

Na natječaj Smotre pristiglo je 137 pjesama učenika od petog do osmog razreda iz svih županija kajkavskoga govornog područja. Stručno povjerenstvo odabralo je 22 pjesme za izvođenje na Smotri, dok je 40 pjesama objavljeno u zborniku radova Kaj je naša duša i naša popiefka.

Manifestaciju je u hotelu Minerva otvorila zamjenica župana Silvija Zagorec, naglasivši važnost njegovanja materinskog jezika te nacionalnog identiteta. Nazočnima se obratila i Dragica Ratković, gradonačelnica Varaždinskih Toplica, te Nataša Sedlar, voditeljica Centra izvrsnosti za hrvatski jezik za osnovne škole.

U sklopu Festivala, prof. Valentina Šinjori, voditeljica Centra izvrsnosti za hrvatski jezik za srednje škole, predstavila je iskustvo sastavljanja Knigice kajkavčice, čitanke kajkavskih tekstova za osnovnoškolce.

U programu Festivala sudjelovali su učenici OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog Ivanec – PŠ Tina Ujevića Salinovec, te OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića Varaždinske Toplice.

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 4. 4. 2023.