2018-03-19 19:09:58

Cihovci na terenskoj nastavi

U studiju Nove TV i Hrvatskom školskom muzeju

Polaznici Centra izvrsnosti za Hrvatski jezik Varaždinske županije svake godine odlaze na terensku nastavu u Zagreb. Ove su godine posjetili Novu TV i Hrvatski školski muzej.

Iz naše su škole na terenskoj nastavi sudjelovale učenice 8. razreda Maria Imbrihalec i Karla Zagorec, te profesorica Sanja Biškup. Maria i Karla bile su polaznice Centra izvrsnosti za područje jezika, dok je učiteljica Sanja radila s učenicima nadarenim za područje književnosti i medija.

Sanja Biškup, prof.

detalje potražite pod "opširnije", a fotografije u fotogaleriji

Nova TV prva je hrvatska komercijalna televizija s nacionalnom koncesijom, koja je s emitiranjem počela 2000. godine. Učenici su najprije upoznali Redakciju informativnog programa koju čini više od 50 novinara, reportera, urednika i voditelja, kao i dopisništva u Osijeku, Splitu, Rijeci, Puli, Dubrovniku i Zadru.

Dnevnik Nove TV središnja je informativna emisija Nove TV. Započela je s emitiranjem 2005. godine i najgledanija je središnja informativna emisija u Hrvatskoj. Najveća gledanost od 2010. godine rezultat je analitičnosti i objektivnosti novinara te emitiranja vjerodostojnog i pravovremenog sadržaja o svim ključnim događajima i ljudima iz Hrvatske i svijeta.

Inovacije i novi tehnološki izumi glavni su aduti novog TV studija, koji u 2015. godini postaje najveći studio u Hrvatskoj. Jedno od brojnih tehnoloških iznenađenja prezentirano je upravo na desetu godišnjicu najgledanijeg Dnevnika u Hrvatskoj. Radi se o sustavu koji omogućuje stvaranje i manipuliranje 3D grafikama u pravom prostoru, pa se tako u news setu dodaju 3D grafike koje se gledateljima pokazuju kao da su u stvarnom prostoru. TV studio čine vrhunske HD kamere, rasvjeta koja je posebno dizajnirana i napravljena za potrebe novog studija te voditeljski stol modeliran u 3D obliku.

Učenici su zatim razgledali prostore za montažu i šminku te studio u kojem se snima jedan od najdugovječnijih formata Nove TV, emisija IN magazin, koja se emitira od početka 2009. godine. Producentica emisije je Ivana Mandić, a zamjenica producentice Ana, upoznala je učenike s opsegom, dinamičnošću i zanimljivošću svoga posla.

Cihovci su zatim posjetili Hrvatski školski muzej, koji je 1901. godine osnovao Antun Cuvaj.

Smješten je u zgradi Hrvatskog učiteljskog doma i jedini je muzej u Hrvatskoj specijaliziran za područje školstva gdje se prikuplja, proučava i izlaže građa iz prošlosti i sadašnjosti hrvatskog školstva i pedagogije. Stalni postav čini oko 1000 eksponata, a izložbena cjelina Pariška soba nagrađena je 1900. godine na Svjetskoj izložbi u Parizu. Pedagoška knjižnica broji više od 30000 stručnih knjiga i rariteta (najstarija je knjiga iz 16. stoljeća). Povremeno se organiziraju tematske, prigodne i kulturno-povijesne izložbe te predavanja, promocije, stručni skupovi i edukativne radionice/igraonice. U muzeju postoje zbirke učila, nastavnih pomagala i školske opreme, radova učenika i nastavnika, likovnih radova, udžbenika i priručnika, školskih propisa, arhivska zbirka, zbirka fotografija te dokumentacija o školstvu. 

Na kraju su učenici sudjelovali u dramatiziranoj radionici Pišemo krasopisom, vezanoj uz obuku početnoga čitanja i pisanja – danas u okviru predmeta Hrvatski jezik. Naime, u 19. stoljeću jedan od nastavnih predmeta niže pučke škole bio je i krasopis. Osim što je imao osnovnu zadaću podučiti učenike različitim vrstama pisama (uspravnomkružnom i kosom), trebao je razvijati osjećaj za lijepo, poticati na urednost, mirnoću, strpljivost, čistoću i red. Krasopis je bio i svojevrsna priprema učenika za kasnije zahtjevnije zadatke i druge predmete kroz koje su se provlačili elementi krasopisa (ručni rad, risanje, geometrija, stručni predmeti i dr.). U ovoj radionici cihovci su usvajali osnove krasopisa te radili na pripremljenom nastavnom listiću pod budnim okom “stroge” učiteljice iz 19. stoljeća. Učenici su pisali perom i tintom uz obavezno odijevanje prigodne školske odjeće iz vremena nekadašnje pučke škole. Učili su pravilno sjediti, pravilno držati pero te odlike lijepoga vladanja.

Za sve neposlušne spremna je bila tzv. magareća klupa i neizostavna šiba.

Učenike su na terenskoj nastavi pratile njihove profesorice iz Centra izvrsnosti za Hrvatski jezik: Nataša Sedlar, Sunčica Križan-Kadi, Ivana Canjuga i Sanja Biškup.

Učenici i voditeljice zahvaljuju Varaždinskoj županiji na potpori.

Sanja Biškup, prof.


Osnovna škola Vidovec