"Vrtim zdravi film"

Naša škola uključila se u projekt "Vrtim zdravi film". Projekt je dio globalne Nestle inicijative pod nazivom "Healthy kids". U projekt će biti uključeni učenici sedmih razreda.

Više o svemu izvještava učiteljica Verica Ozmec, nositeljica projekta u našoj školi.

Ove godine naša škola sudjeluje u projektu "Vrtim Zdravi Film' koji  je dio globalne Nestlé inicijative pod nazivom Nestlé Healthy Kids Global Programme, kojemu je cilj:

a) educirati učenike sedmih razreda o važnosti pravilne prehrane

b) važnosti bavljenja tjelesnom aktivnošću

c) poticanje okoline (roditelja, učenika i učitelja) da bude spremna na prihvaćanje i podržavanje promjena prehrambenih navika.

U ovoj sezoni, 2013/2014 u projekt su uključene 43 škole, odnosno 2600 djece.

Projekt je odobren od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstva zdravlja te Agencije za odgoj i obrazovanje.

Edukativni materijali kreirani su od strane stručnjaka nutricionizma te su usklađeni  s preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Projekt provodi Hrvatski školski športski savez a u našoj školi provest će ga učiteljica tjelesno zdravstvene kulture, Verica Ozmec koja je i sama prošla kroz edukativnu radionicu na Stručnom skupu Agencije za odgoj i obrazovanje, sredinom listopada u Zagrebu.

Održat će   četiri predavanja u svim odjelima 7-ih razreda (predavanja će se održati svakom razrednom odjelu posebno). Predavanja će se održati na satu razrednika.

Edukativni dio temelji se na posebno kreiranoj brošuri oblikovanoj u četiri modula:

1. osnovne postavke pravilne prehrane

2. planiranje prehrane

3. moje tijelo i hrana

4. kako poboljšati prehrambene navike

Aktivacija učenika postiže se na nekoliko načina. Jedan od načina je kroz aktivno sudjelovanje u edukativnoj igri, dok je drugi mogućnost natjecanja u jednoj od kategorija: najbolja škola u izradi video uratka, najbolja škola u znanju te najbolja škola u sportu.

Evaluacija se provodi prije edukacije učenika i nakon edukacije. Na prvom satu, prije početka prvog predavanja provodi se Anketni upitnik 1. Na zadnjem edukativnom predavanju, po završetku predavanja, provodi se Anketni upitnik 2. Rezultati anketa biti će javno objavljeni.

VrtimZdraviFilm biti će medijski popraćen.

U sklopu projekta provoditi će se natjecanje među školama u kategorijama – znanje, sport, video uradak. Škole koje budu najbolje u navedenim kategorijama osvajaju nagrade u visini od 2000,00 kn (prijenosno računalo, sportsku opremu, video opremu). Detalji naknadno.

Na taj način naše poruke dopiru do učenika u fazi u kojoj formiraju svoje stavove i ponašanja te im pomažemo da usvoje zdrave navike koje će biti dio njihovih života i u kasnijoj dobi.

Verica Ozmec

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 4. 11. 2013.