ERASMUS+: Vielfalt und Integration - Raznolikost i integracija u OŠ Vidovec

Od 29.9.-5.10.2018 Osnovna škola Vidovec bila je domaćin 5 zemalja, Njemačke, Portugala, Poljske, Austrije i Turske, u sklopu ERASMUS+ projekta „Raznolikost i integracija“.

Partneri dolaze iz Europaschule Gladenbach iz Njemačke ,Ozel Antalya Bahcesehir Anadolu Lisesi iz Turske, GTEMS Anton-Sattler-Gasse iz Austrije, Agrupamento de Escolas Emido Navarro iz Portugala te Szkola Pallottiego w Ozarowie Mazowiecki iz Poljske. Sveukupno 16 obitelji je ugostilo 26 učenika iz navedenih zemalja.

detalje pročitajte pod "opširnije", a fotografije pogledajte ovdje

Lea Lesar Dolenc, učiteljica njemačkog jezika

Petak, 28.9.2018.

U petak navečer smo s puno uzbuđenja dočekali zajedno s roditeljima naše prve goste iz Turske .

Subota, 29.9.2018.

U subotu smo u prije podnevnim satima zajedno s našim gostima iz Turske sudjelovali u obilježavanju Europskog dana jezika u Varaždinu.

U poslije podnevnim satima smo zajedno s roditeljima najprije dočekali goste iz Poljske, zatim iz Portugala, Njemačke i na kraju iz Austrije.

Nedjelja, 30.9.2018.

Nedjelju su naši gosti proveli sa obiteljima domaćina te su na taj način upoznali život u hrvatskim obiteljima, ali i okolicu Vidovca.

Učitelji iz svih 6 zemalja proveli su dan upoznajući raznolikost Rijeke i Opatije te su mogli uživo vidjeti kako „diše“ ovo multietničko okruženje.

Ponedjeljak, 1.10.2018.

U ponedjeljak smo svi zajedno upoznavali Osnovnu školu Vidovec. Učenici kroz nastavne sate na kojima su prisustvovali, a učitelji šetnjom kroz prstorije naše ustanove.

Nakon upoznavanja škole te kratkog pozdrava od strane načelnika općine Vidovec ( od kojeg su svi sudionici dobili poklone), gosp. Brune Hranića te ravnatelja škole, gosp. Predraga Mašića, slijedile su prezentacije na temu „Raznolikost i integracija“ s naglaskom na integraciji doseljenika u stranim zemljama. Osim prezentacija učenici Osnovne škole Vidovec pripremili su na zadanu temu predstavu s naslovom „Das ist das Leben…“.

Nakon prezentacija i ručka učenici su sudjelovali u radu plesnih radionica koje je za njih osmislila učiteljica TZK-a naše škole gđa. Verica Ozmec. Učenici su se kroz ples zabavili te još bolje međusobno upoznali. Za vrijeme radonica učitelji su održali radnu sjednicu.

Nakon radionica i radne sjednice posjetili smo dva obiteljska poljoprivredna gospodarstva ( Uslužnu uljaru „Županić“ te OPG „Cafuk) te na taj način upoznali raznolikost našeg kraja kroz proizvodnju bučinog ulja te autohtonog varaždinskog zelja.

Utorak, 2.10.2018.

U utorak smo posjetili glavni grad naše države, Zagreb. Na programu je bilo najprije upoznati Zagreb i tragove njemačkog jezika u njemu. Organizaciju ovog djela programa preuzeo je gosp. dr. Gerald Hühner, stručnjak za nastavu pri Goethe institutu u Zagrebu. Nakon kratkog uvodnog predavanja na navedenu temu u prostorijama X. Gimnazije krenuli smo u šetnju središtem Zagreba gdje smo pronalazili tragove njemačkog jezika.

Nakon šetnje vratili smo se u prostorije X.Gimnazije gdje nas je sa svojom životnom pričom i dolaskom u Hrvatsku upoznao gosp. Prince Soniyiki. Gospodin Soniyiki je izbjegao iz Nigerije, igrom slučaja, nakon izuzetno traumatičnog bijega iz svoje domovine, je završio u Hrvatskoj  gdje se nastanio. Naučio je hrvatski, otvorio vlastiti restoran te odlučio da „Tu želi živjeti“. Kroz njegovu priču, pjesmu i hranu koju nam je pripremio pobliže smo upoznali njega i njegov put integracije u Hrvatskoj.

Nakon toga posjetili smo Islamski centar u Zagrebu te pobliže upoznali džamiju u sklopu centra te školu i vrtić.

Dan je završio posjetom zagrebačkom groblju „Mirogoj-u“ gdje smo mogli također uočiti raznolikost vjeroispovijesti.

Srijeda, 3.10.2018.

U srijedu smo upoznali raznolikost dva proizvodna gigata naše regije, „Boxmark“ i „Vindiju“.

Kroz postrojenja „Boxmark“-a , proizvođača proizvoda od kože i „Vindije“ prehrambene industrije proveli su nas stručni vodiči te nam detaljno i na vrlo zanimljiv način objasnili kako sva postrojenja funkcioniraju.

Četvrtak, 4.10.2018.

Četvrtak je bio rezerviran za upoznavanje povijesti Varaždina i Čakovca. Na vrlo zanimljiv način kroz šetnju smo upoznali bogatu prošlost i raznolikost ova dva grada.

Poslije podne smo imali slobodno kako bi se pripremili za oproštajnu svečanost u našoj školi. Svečanost je započela u 18.30 kratkim programom i podjelom diploma, a završila zajedničkom večerom i plesom.

Petak, 5.10.2018.

U petak smo se kroz cijeli dan opraštali od naših gostiju koji su na neki način kroz ovaj tjedan postali dio naših obitelji. Iz tog razloga su naši rastanci bili izrazito emotivni.

Naučili smo jedni od drugih jako puno, povezali se kroz našu raznolikost. Kroz prezentacije koje smo pripremili naglasili smo važnost integracije te prihvaćanja i uvažavanja raznolikosti. Naše raznolikosti i prihvaćanje istih je zapravo naše veliko bogatstvo.

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 9. 10. 2018.