ERASMUS+: Vielfalt und Integration - Raznolikost i integracija

Od 11.5. do 17.5. učenici 7.-ih razreda OŠ Vidovec, Petar Zavrtnik, Melani Košić, Karla Šambar i Hana Botić zajedno sa ravnateljem OŠ Vidovec i učiteljicom njemačkog jezika Leom Lesar-Dolenc su u sklopu ERASMUS+ projekta "Raznolikost i integracija" boravili u Poljskoj, Varšava/ Ozarow Mazowiecki. Partneri u projektu su Europaschule Gladenbach iz Njemačke ( voditelj projekta) , Ozel Antalya Bahcesehir Anadolu Lisesi iz Turske, GTEMS Anton -Sattler- Gasse iz Austrije, Agrupamento de Escolas Emido Navarro iz Portugala i Szkola Pallotiego w Ozarowie Mazowiecki iz Poljske.

Lea Lesar-Dolenc

detalje potražite pod "opširnije", a fotografije u fotogaleriji

Škola domaćin ovog susreta je bila Szkola Pallotiego w Ozarowie Mazowiecki u Poljskoj. Naši učenici su bili smješteni kod obitelji učenika koji pohađaju istu. Domaćini su uložili puno truda te osmislili cjelotjedni boravak za goste iz 5 zemalja.

U subotu, 12.5., smo razgledali glavni grad Poljske, Varšavu te naučili puno o povijesti i raznolikosti ovoga višemilijunskog grada.

U nedjelju, 13.5., učenici su proveli dan sa svojim obiteljima domaćinima, a učitelji su proveli dan u Krakovu gdje su uz stručno vodstvo upoznali bogatu povijest tog poljskog grada.

U ponedjeljak, 14.5.,  razgledali smo školu naših domaćina te je svaka od škola sudionika pripremila prezentacije vezane uz teme - Političke stranke, religije i nacionalnosti te  život i integracija različitih nacionalnosti u pojedinim državama. Nakon prezentacija učenici su posjetili " Baumschule" gdje su naučili puno o novim vrstama drveća , dok su učitelji imali radnu sjednicu vezanu uz daljnju organizacija projekta nakon koje su posjetili Muzej nacionalnog ustanka u Varšavi.

U utorak, 15.5., rano ujutro smo krenuli prema mjestu Kazimierz gdje smo uz pomoć vodiča upoznali povijest grada na rijeci Vistuli. Nakon razgleda grada domaćini su nas iznenadili " džip-safarijem".

U srijedu , 16.5., smo pješice krenuli podijeljeni u dvije grupe kroz prašumu u mjestu Truskaw. Prva grupa je za drugu pripremila različite zagonetke koje su se morale pronaći putem kroz šumu te smo na zabavan način došli do livade na kojoj smo uživali uz logorsku vatru, te podjeli certifikata.

U četvrtak, 17.5., nakon rastanka od obitelji u kojima su naši učenici bili smješteni krenuli smo na put kući bogatiji novim znanjima , poznanstvima te uspomenama na Poljsku. Unaprijed se veselimo što ćemo goste iz svih 5 zemalja ugostiti u Hrvatskoj, Vidovcu od 29.9.-5.10.2018.

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 21. 5. 2018.