Obilježen Svjetski dan osoba s Downovim sindromom

Različite šarene čarapice na školskim hodnicima

Učenici i učitelji naše škole obilježili su Svjetski dan osoba s Downovim sindromom nošenjem različitih čarapa. Naime,  simbol Dana sindroma Down su šarene čarape koje simboliziraju posebnost tih osoba te ljepotu različitosti.

Ujedinjeni su narodi (UN) 10. studenoga 2011. godine prihvatili predloženu rezoluciju i donijeli odluku kojom se 21. ožujka obilježava Međunarodni dan osoba s Downovim sindromom (World Down Syndrome Day). Svjetski dan sindroma Down (WDSD) prvi je put obilježen u Singapuru 2006. godine.

Nošenjem šarenih čarapa iskazuje se podrška osobama s Downovim sindromom kako bi se što bolje integrirale u naše društvo. Nažalost, normalan život u obiteljima, vrtićima, školama, ali i na radnom mjestu danas je omogućen još uvijek vrlo malom broju osoba s Downovim sindromom.

Učenici 5. b razreda također su se uključili u obilježavanje Svjetskog dana osoba s Downovim sindromom. Njihov razredni prijatelj Kimi Đuras ima Downov sindrom te su cijeli sat razrednog odjela igrali različite igre koje su pripremili u dogovoru s razrednicom i Kimijevom asistenticom.  U opuštenoj atmosferi jačali su zajedništvo, prijateljstvo i ljepotu različitosti.

fotografije pogledajte ovdje

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 22. 3. 2018.