Izvanučionička nastava u Zagrebu

Petaši među zvijezdama

Učenici 5. a i b razreda naše škole otputovali  su u utorak 7. studenoga 2017. godine u Zagreb. U okviru  izvanučioničke nastave najprije su posjetili Tehnički muzej, koji prikazuje povijesni razvoj tehničkih rješenja kojima je čovjek nastojao svladati prostor i vrijeme. Zatim su pogledali kazališnu predstavu „Kako je tata osvojio mamu“ u kazalištu „Žar ptica“ te razgledali eksponate u Arheološkom muzeju.

detalji pod "opširnije"

Učenici su najprije uživali pod zvjezdanim nebom u planetariju Tehničkog muzeja.

Uz stručno vodstvo mogli su ponoviti i provjeriti gradivo koje su učili u okviru Geografije (zvijezdu Sjevernjaču, planet Mars, zviježđe Veliki medvjed, Mali medvjed, Velika kola…). Odjel astronautike udomljuje modele najpoznatijih svemirskih letjelica, raketa-nosača i orbitalnih stanica koji prikazuju početak razvoja astronautike. Učenici su zatim pogledali Odjel prometnih sredstava gdje su mogli vidjeti razvoj transportnih sredstava u vodi, na kopnu i zraku. Nakon toga pogledali su kazališnu predstavu „Kako je tata osvojio mamu“ u kazalištu Žar ptica. Djelo je nastalo prema istoimenom romanu Mire Gavrana o čemu su učili na Hrvatskom jeziku. Na kraju su ponovili gradivo Povijesti razgledavši eksponate u Arheološkom muzeju. Muzej posjeduje jedinstvenu kolekciju etruščanskih spomenika. Najpoznatiji i svakako najdragocjeniji je glasovita Zagrebačka lanena knjiga (Liber linteus Zagrabiensis), rukopis s najdužim sačuvanim tekstom etruščanskog jezika i jedini očuvani primjerak lanene knjige u čitavom antičkom svijetu, zajedno sa zagrebačkom mumijom.

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 16. 11. 2017.