Odabir stranog jezika i izbornih predmeta

VAŽNO ZA OSMAŠE!

Prilikom prijave pojedinoga programa obrazovanja potrebno je odabrati prvi i drugi strani jezik i izborne predmete između ponuđenih stranih jezika i izbornih predmeta koji se u srednjoj školi predaju. Odabirom prvoga stranoga jezika, znanje toga stranoga jezika postaje preduvjet za odabrani obrazovni program. Preduvjet se smatra ispunjenim ako je kandidat u osnovnoj školi učio taj strani jezik najmanje četiri godine ili ako na dodatnoj provjeri u srednjoj školi dokaže poznavanje toga stranoga jezika. Odabir stranih jezika i izbornih predmeta ni na koji način ne utječe na rangiranje po prijavljenim obrazovnim programima odnosno na poredak kandidata na ljestvicama poretka.

Tko mora na dodatnu provjeru iz jezika ?

Svi oni učenici koji nisu u osnovnoj školi učili neki strani jezik kao 1. najmanje četiri godine, a sada ga žele upisati kao 1. jezik, moraju na dodatne provjere. Datumi dodatnih provjera objavljeni su na web stranicama srednjih škola. Provjera na jednoj školi vrijedi  za sve škole koje planirate upisati.

Ako ste neki strani jezik učili u nekoj od škola stranih jezika ali ne i u osnovnoj školi, a želite ga upisati kao 1. jezik, također ćete morati ići na dodatnu provjeru.

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 31. 5. 2017.