Sigurnost na društvenim mrežama - igra Plavi kit

Uključivanje djece u za njih potencijalno opasne i neprimjerene aktivnosti

Ovim putem želimo skrenuti pozornost roditeljima o pojavi igre koja može biti potencijalno opasna za djecu. Igra se zove Plavi kit ili engl. Blue whale challenge. U igru se ulazi korištenjem potrebnih hashtagova na društvenim mrežama (npr.  sinikit, f57, ff33, 'u igri sam', 'plavi kit', 'probudi me u 4:20'). Igra funkcionira na pricipu izazova, tj. pred igrače se postavljaju različiti izazovi. Izazovi su u početku jednostavni no kako igra odmiče postaju sve morbidniji: samoozljeđivanje, gledanje horora, buđenje u ranim jutarnjim satima, izbjegavanje razgovora s roditeljima i prijateljima i sl. Igra traje 50 dana, a završava posljednjim izazovom - samoubojstvom. Ukoliko igrač želi odustati od izazova počinje dobivati različite prijetnje.

Ova igra je nažalost našla put i do naših učenika. Zbog toga molimo roditelje da razgovaraju sa svojom djecom o potpunoj neprimjerenosti igranja ove igre kao i o drugim opasnostima na društvenim mrežama. Učenici viših razreda o ovom će problemu razgovarati na satovima razrednika i na Informatici, a s učenicima nižih razreda razgovarat će naša školska psihologinja.

Učenici nam se s povjerenjem mogu obratiti ukoliko imaju bilo kakvo pitanje ili problem vezan za sigurnost na društvenim mrežama no jednako je važno da roditelji pokažu interes za sadržajima koje njihova djeca gledaju i konzumiraju kad su online.

Ivanka Lajtman-Lešnjak, dipl. inf.

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 8. 5. 2017.