Posjet Muzeju gljiva

16.11.2016. godine učenici predmetne nastave naše škole išli su na terensku nastavu u Zagreb. Između ostaloga, 7.a i 7.b razred, posjetili su Muzej gljiva za koji nas je učiteljica iz biologije pripremila.

Kako nam je bilo i što smo sve naučili pročitajte pod "opširnije".

Zoja Sirovec, 7.a

Sve informacije možete pronaći na facebook stranici, a vjerovali ili ne prof. Božac je na faceu napisao da smo ga posjetili. smiley

Vozili smo se otprilike dva sata, a nakon toga smo prošetali do Trga bana Josipa Jelačića te posjetili Muzej gljiva. Na početku smo ušli u mali stan. Tamo smo se sakupili i slušali gospodina Romana Bošca koji nam je pričao nešto o liofilizatoru (stroju koji izvlači vodu iz gljiva), svojim knjigama, kako je sve počelo i sl. Nakon kratkog uvoda u svijet gljiva, ušli smo u veliku prostoriju na koju se nadovezivala još jedna u kojoj je bilo više od 2500 različitih vrsta gljiva. Na pločici uz svaku gljivu pisalo je ime gljive, tko i gdje ju je našao. Na zidovima je također bilo mnoštvo zanimljivih slika gljiva i činjenica o njima.

Slika 1. prof. Romano Božac

Slika 2. Unutrašnost muzeja

U daljnjem razgovoru s gospodinom Bošcem, otkrili smo još neke zanimljivosti kao npr. da je probao zelenu pupavku (najotrovniju gljivu Hrvatske), neke stvari o turistima koji dolaze u njegov muzej, da on točno zna koja gljiva se gdje u njegovom muzeju nalazi i koliko istih primjeraka pojedine gljive ima, čak je i nekima od nas pokazao i rekao nešto više o liofilizatoru… Najprije se gljiva mora zalediti i nakon toga liofilizator 150 do 200 sati izvlači vodu iz nje tako da ona izgleda kao u svom prirodnom stanju. Liofilizatorom se također može izvlačiti voda iz biljaka, životinja pa čak i ljudi. Zanimljivo je da je zmija nakon više od 200 sati provedenih u liofilizatoru ostala nepromijenjena (jer ima nepropusnu kožu).

Slike 3.i 4. Liofilizator

Nakon obilaska muzeja bili smo zadovoljni svime što smo naučili.

Zoja Sirovec, 7.a

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 27. 11. 2016.

OZUJAK.png

« Ožujak 2024 »